Västergötlands Stövarklubb

Välkommen

Bli medlem i Västergötlands stövarklubb.         

  Bildgalleri


Regelgenomgången lördagen 16 september 2017 med samling Holmestad kyrka är 14 domare mötte upp för att tolka två stövare under och efter drev. Under ledning av regelansvarig Kjell Skogsberg fick domarna redogöra för olika förslag till regeltolkning. Skogarna på Klyftamon var mycket lämpade för att tillämpa de nya jaktprovsreglerna.

20170916_120103

 


 

Västergötlands Stövarklubb skickar följande hundar till DM som i år arrangeras av Hallands Stövarklubb i skogarna runt Fegen den 16-17 oktober.

Från Tranemo går Törmarkens Sally vidare med ägare Jonny Hallberg och reserv för Sally blir Navåsens King med ägare Christian Johansson

Från Flämslätt går Dostarps Ludde vidare med ägare Jörgen Johansson och reserv för Ludde blir Skogsdalens Assi med ägare Torbjörn Linnarsson

Från Håcksvik går Dostarps Märta vidare med ägare Hans Vallgren och reserv för Märta blir Sörbogårdens Iska med ägare Peder Andreasson

Från klubbmästerskapet går Näslyckans Tessie med ägare Lennart Ragnarsson vidare och reserv för Tessie blir Silverstövarens Linus med ägare Reidar Björk.

Anmälan senast den 19 September 2017 till sekreterare@vgstk.se för er som är kvalificerade.


 

Västergötlands Stövarklubb arrangerar Räv SM 2018

Tävlingen genomförs i trakterna av Skövde med samling den 16/2 och prov 17 och 18 Februari.

Ytterligare information kommer senare på särskild sida


BIS gruppen från Tranemoutställningen.

1:a Kilabackens Raju-Liinu.
2:a Bergakåkens Cindy
3:a Benimits Gossen
4:a Norrgrännas Tigra
5:a Kjelldalens Curtan

Tack till domare Gunnar Norlin.

Resultat

tranemo1


Bis vinnarna från utställningen i Skara

Resultat

20170528_123508

BIS1 Sch RÄVUDDENS FANNY med ägare  Ove Assarsson
BIS2 Små ATOS med ägare Lars Fransson
BIS3 Ham ÅHLSTIGENS MIO med ägare Bo Svensson
BIS4 Fin KILBACKENS RAJU-LIINU med ägare Björn Gustavsson
BIS5 Got ALMA

 

SE HIT ALLA DOMARE & ASPIRANTER

Nya Jaktprovsregler gäller från och med säsongen 2017/2018
Styrelsen har utsett fyra regelansvariga, vilka ni kan vända er till när det gäller regelfrågor.
Kjell-Göran Josefsson 0325-611757
Anders Köllerström 033-283053
Kjell Skogsberg 0702-203733
Lennart Ragnarsson 0515-52110

Årmöte 2017 Tidaholm

32 stycken medlemar närvarade vid årsmötet
som hölls i festvåningen Fyranhuset.

20170430_174236 (2)

Vid mötet korades klubbmästaren Lennart Ragnarsson med Näslyckans Tessie

20170430_161201

Hans Vallgren fick ta emot ett flertal vandringspriser för de
prestationer som Dostarps Märta presterat under säsongen.


Resultat från öppenklass och elitklass Räv 16/17
rävprov1
rävprov2
rävprov3 
rävprov4
rävprov5
Resultat från öppenklass och elitklass 16/17
rptPris4Enkel 
rptPrisEnkel 3
rptPrisEnkel 2
rptPrisEnkel
Prislista-enkel-ökl5
 

Grattis Dostarps Märta till segern på elitprovet i Håcksvik 
Resultat från Håcksvik 
Håcksvik resultat

KM-2017
Grattis Näslyckans Tessie till segern på Klubbmästerskapet
CIMG1168[1]
Ägare: Lennart Ragnarsson

 

Resultat Flämslätt
Resultat Dag 1 Resultat Dag 2 Pris Elitklass
”S48495/2008 MYREKULLAS SARI
Michael Stewart, Ljung ”
120/58 R 120/59 H 1:a
”SE46130/2013 DOSTARPS MÄRTA
Hans Vallgren, Skövde ”
120/55 H 120/57 H 1:a
SE44405/2010  ULFYRENS MIRA
Göran Aronsson, Tranemo
24/24 H Startar Ej
SE42889/2011 J RR PILEBOS LINA
Dan Jansson, Lidköping
120/55 H 53/50 H 2:a
S36939/2009  PASSBOS JACK
Lennart Nilsson/Karin Löf, Ulricehamn
67/55 H Startar ej
SE56817/2012  DOSTARPS LUDDE
Jörgen Johansson, Aplared
 120/57 H 91/55 H 1:a
SE39435/2013  HELDESTORPS DONNA
Per Ekström, Hjo
18/26 R 50/45 H 0:a
S33888/2007 J RR SKOGSDALENS ASSI
Torbjörn Linnarsson, Blidsberg 0321-81082
85/55 H 120/51 H 1:a
SE30736/2011  FLYÅSENS JESSIE
Marcus Gustavsson, Tranemo
 120/60 H 120/60 H 1:a



KM

Glöm inte av att anmäla till Klubbmästerskapet som är nu 21/22 januari.
Läs mer under fliken jaktprov.
Sista anmälningsdag är 11/1 2017 

Slutresultat Tranemo provet 2016

 1:a Sch. Törmarkens Sally 112/57 + 49/57     3:a ekl  
2:a Ham. Navåsens King 51/52 +65/55          3:a ekl         
3:a Fin. Finnörjes Tiila 0/23 + 120/56
4:a Fin. Myrekullas Sari 47/52 + 0/21      
5:a Ham. Dostarps Ludde 0/25 +0/0
6:a Sch. Meja (SR Räv) 0/21 + 0/0
 Grattis Jonny Hallberg med Törmarkens Sally till segern.  

  Resultat Tranemo utsällningen 2016

Bis Vinnarna

tra 1

1:a Hamilton Dostarps Märta  Äg: Hans&Monica Vallgren

2:a Småland Norrgrännas Tigra Äg: Lena Lindström

3:a Finsk       Jahtiluodon Luki Äg: Stefan Samuelsson

4:a Gotland   Ronemarkens Sabina Äg: Jörgen Pettersson

5:a Schiller    Rävuddens Fanny Äg: Ove Assarsson

Övrig info och kritik klicka här